Print Friendly, PDF & Email

 

Rideskolen starter op i denne uge og vi glæder os til at se jer alle sammen igen efter en dejlig juleferie. Vi håber at alle kom godt ind i det nye år. Vi glæder os til at se hvad 2019 bringer.

Julefrokost – Juleridetur

Klubben afholdte julefrokost den 16. december og traditionen tro skulle dem der havde lyst, ud at ride en juletur. Der var 10 med på turen i Mols Bjerge og 7 rundt om Rolsø. Alle havde en super hyggelig tur og vejret var friskt men smukt. Vi var 48 til spisning så tusind tak for den store opbakning.

Vi fik traditionel julefrokost, risalamande og ostebord. Liva løb med mandelgaven og smilet var stort. 

Ingen julefrokost i SDS uden brunkage vending. Brunkage vending går ud på, at man får en brunkage i munden og så skal man vende brunkagen flest gange med munden/tungen. Hvis brunkagen knækker eller man er nødt til at støtte med hænderne er man ude. Johanne fik vendt “brunkagen” flest gange og endte på 19 omgange. Det skal siges, at vi fik købt alt for store brunkager så vi endte med at tage en kiks fra ostebordet i brug. Det er som altid meget morsomt at kigge på. Flere billeder fra julefrokosten kan ses på vores Facebook side.

Vi fik derudover også uddelt en masse gaver i amerikansk lotteri og der blev delt stemmesedler ud så vi kunne få afgjort hvilket billede der skulle bruges til klubbens medlemskort 2019. Se hvilket billede der vandt længere nede.

OK sponsor aftale – Støt Syddjurs Sportsrideklub, hver gang du tanker

Vi har indgået en sponsoraftale med OK, så du kan støtte Syddjurs Sportsrideklub, hver gang du tanker. Og vigtigst af alt, det koster dig ikke ekstra at støtte klubben – OK betaler hele beløbet.

Du støtter vores klub med 5 øre/liter – uanset om du bestiller et OK Benzinkort eller betaler med dit Dankort i OK’s Tank & betal-app. Når du har tanket 500 liter, får klubben en ekstra bonus på 200 kr.

Bestil et OK Benzinkort på www.ok.dk/lokalsporten. Hvis du vælger at tanke med OK-appen, så finder du den i App Store eller Google Play.

Har du allerede et OK Benzinkort? Så ring til OK på 70 10 20 33 og fortæl dem, at du gerne vil støtte Syddjurs Sportsrideklub nu. Og så sørger de for at ændre det.

Læs mere omkring vores sponsoraftale her

Kontingent 2019

Alle medlemmer (nye som gamle) skal ind og forny deres medlemsskab på conventus. Dette gøres her

Det er via Conventus at vi får klubbens antal medlemmer osv. Så det er rigtig vigtigt at vi får jer registreret rigtigt så I kan få jeres nye medlemskort. Kontakt gerne bestyrelsen hvis der er spørgsmål til kontingent osv. Bestyrelsen kan kontaktes på mail: bestyrelsen@syddjurssportsrideklub.dk

Medlemskort 2019

Stemmesedlerne blev talt op til klubbens julefrokost og vinderbilledet og derved klubbens medlemskort ser således ud i år.


Louise på Brandy og Karin på Max.

Ridehuskort 2019

Januar er også måneden hvor ridehuskortet skal fornyes.

Ridehuskortet giver adgang til inde og udendørs faciliteter. Ridehuskortet er personligt og følger rytteren.

Der hænger en liste i ridehallen over hvem der har ridehuskort, samt en liste, hvor de som køber dagskort skal skrive sig på hver gang de har benyttet (og betalt) for brug af hallen eller udebanen. Disse lister opdateres hver måned.

Læs mere om regler omkring ridehuskortet her

Generalforsamling 29 januar kl.19:00

Æresmedlem  – sidste frist for at indstille kandidater til den ærefulde titel som æresmedlem i Syddjurs Sportsrideklub er den 28 januar. Skriv en kort mail til bestyrelsen, hvor du kommer med dit bud på et navn og en motivation af dit forslag.

Alle forslag vil blive læst op til klubbens generalforsamling hvor æresmedlemmet også vil blive valgt og vil få overrakt nålen som symbol på den fine titel. For at kunne stemme skal du være medlem af Syddjurs Sportsrideklub 2019.

Dit forslag skal være indsendt senest den 28. januar 2019 på mail: bestyrelsen@syddjurssportsrideklub.dk